ردیاب

ردیاب حیوانات و میکروچیپ حیوانات چیست؟

 

علاقه مندی مردم و حتی ما ایرانی ها به نگهداری از حیوانات خانگی افزایش یافته است. علاوه بر حیوانات خانگی، حیواناتی مانند اسب ها نیز هستند که در ردیف حیوانات خانگی قرار ندارند اما نیازمند مراقبت اند. کنترل و مراقبت از این حیوانات بدون استفاده از تکنولوژی های روز کمی دشوار به نظر می رسد. ابزارهایی وجود دارند که با کمک آنها می توان به راحتی بر روی حیوانات نظارت کامل داشت و با خیالی آسوده از آنها نگهداری کرد. ردیاب حیوانات و میکروچیپ حیوانات، دو نمونه از این فناوری ها هستند که به کمک آنها میتوان موقعیت حیوانات خانگی یا غیر خانگی مانند اسب ها را مکان یابی کرد .

در این مقاله قصد داریم شما را با این فناوری ها آشنا و به بیان فواید و کاربرد هریک بپردازیم.

ردیاب حیوانات میکروچیپ حیوانات ردیاب و میکروچیپ حیوانات

ردیاب حیوانات دوبال

ردیاب حیوانات

از ردیاب حیوانات برای نقطه یابی آنها استفاده می شود. اینکه متوجه شویم حیوان دقیقا کجاست و از مکان دقیق یا تخمینی حضور آنها مطلع شویم. با توجه به مدل های ردیاب، می توانیم برای آنها محدوده امن جغرافیایی تعریف کنیم تا اگر از محدوده ای که تعیین کرده ایم دورتر شدند، به وسیله ردیاب  از این قضیه مطلع شویم؛مثلا اگر اسبی دارید که می خواهید بدانید چقدر چابک است و سرعت دویدن ان بسنجید، یک ردیاب مناسب می تواند این کار را برای شما انجام دهد یا اگر حیوان خانگی بازیگوشی دارید میتوانید با خیال راحت بگذارید هرجا که دلش خواست برود.

ردیاب ها برای ارسال و دریافت اطلاعات از تکنولوژی GPS استفاده می کنند. زمان تهیه ردیاب حیوانات به طراحی آن نیز توجه کنید. ردیاب حیوانات باید سبک و کم حجم باشد تا باعث آزار حیوان نگردد و در هر نقطه ای از بدن حیوان، قابل نصب باشد. همچنین باعث ایجاد حساسیت در آنها نشود .

و اما میکروچیپ حیوانات

بسیاری از افراد تصور می کنند میکروچیپ نوعی ردیاب است اما این گونه نیست. مورد استفاده ردیاب حیوانات با میکروچیپ حیوانات، متفاوت است اما به قطعیت می توان گفت این دو مکمل یکدیگرند و برای مراقبت از حیوانات به هردوی این تکنولوژی ها نیاز داریم .

میکروچیپ یا ریزپردازنده، یک تکنولوژی ساده و بسیار ایمن برای استفاده حیوانات خانگی است. به زبان ساده تر، میکروچیپ نوعی کارت شناسایی بسیار کوچک است که درون بدن حیوان جاگذاری می شود.

میکروچیپ ها همان طور که از نام شان مشخص است، بسیار کوچک هستند و نقطه قوت آن ها، سادگی و راحتی استفاده از آن است .

 

میکروچیپ چگونه کار می کند؟

میکروچیپ، یک فرستنده بسیار کوچک شناسایی با فرکانس رادیویی است که داخل یک کپسول باریک شیشه ای قرار دارد. میکروچیپ به این صورت عمل می کند که یک شماره شناسایی منحصر به فرد را (مانند شماره شناسنامه یا کارت ملی انسان که فقط مخصوص اوست) که رجیستری نامیده می شود، در خود ذخیره می کندکه از آن برای شناسایی و بازیابی اطلاعات و مشخصات حیوانات استفاده و توسط اسکنرهای مخصوصی، خوانده می شوند. به این صورت که میکروچیپ، سیگنال RF (فرکانس رادیویی) را منتشر و دستگاه اسکنر، کد منحصر به فرد میکروچیپ را می خواند.

ردیابی حیوانات خانگی میکروچیپ حیوانات ردیاب زیرپوستی

ردیاب حیوانات میکرو چیپ حیوانات دوبال

این ریزپردازنده برای همیشه در بدن حیوانات باقی می ماند و شماره شناسایی آن قابل تغییر نیست.(همانند شماره شناسنامه یا کارت ملی که غیرقابل تغییر است).

از آنجا که میکروچیپ درون یک محفظه شیشه ای قرار دارد، هیچگنه عارضه و حساسیتی برای حیوانات نداشته و کاملا سازگار با بدن آنهاست .

چرا باید از میکروچیپ ها استفاده کرد؟

میکروچیپ با قرار دادن یک تراشه زیر پوست یا داخل عضله حیوانات، نام مالک و تمام اطلاعات و مشخصات ثبت شده حیوان را آشکار می کند. اگر حیوانتان گم شود و به نحوی به کلینیک های دامپزشکی یا حمایت از حیوانات رسانده شود، یکی از اولین کارهایی که کارکنان این مراکز انجام می دهند، اسکن حیوان است تا ببینند که آیا میکروچیپ دارد یا خیر. بنابراین احتمال یافتن حیوانات گم شده ای که دارای میکروچیپ هستند بسیار بیشتر از حیواناتی است که فاقد آن هستند .

اگر قصد خروج از کشور را دارید، خوب است بدانید که کاشت میکروچیپ بر روی حیوان برای خروج از کشور الزامی است هرچند که هزینه کاشت میکرچیپ بالا نیست.

ردیاب زیرپوستی میکروچیپ حیوانات دوبال

در این مقاله توانستیم درباره ردیاب ها و میکروچیپ های حیوانات و شیوه کارکرد آنها اطلاعات مفیدی بدست بیاوریم. ما دانستیم که از ردیاب حیوانات برای ردیابی و تشخیص موقعیت جغرافیایی حیوانات استفاده می شود. اما زمانی که حیوان به هر دلیلی گم شود ، این میکروچیپ است که می تواند ما را به حیوان یا حیوانات گم شده مان برساند . با میکروچیپ می توان ثابت کرد که صاحب حیوان گم شده هستید و این از بین ده ها و صدها و تعداد بیشمار حیوانات ، قابل تشخیص و اثبات است . به همین دلیل همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد ، این دو را مکمل یکدیگر می دانند .

با تهیه یک ردیاب و میکروچیپ مناسب ، بدون دغدغه و با خیالی راحت ، از حیوانات محبوبتات نگهداری کنید .

 

 

ردیاب جی پی اس حیوانات خانگی ضد آب TKstar با گردنبند مخصوص حیوانات

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.