متفرقه

بررسی انواع ردیاب و بهترین دستگاه‌های ردیابی موجود در بازار ایران

نقشه ردیاب

امروزه ردیاب‌ها حضور گسترده و پر رنگی در زندگی روزمره انسان‌ها دارند. از ابزارهای سنگین نظامی گرفته تا موبایل‌های سبکی که در جیب ما قرار دارند، همه و همه مجهز به ردیاب هستند. امروز در وبلاگ دوبال به بررسی ردیاب‌ها و انواع آن‌ها خواهیم پرداخت و در نهایت ردیاب‌هاش شاخص موجود در بازار ایران را به شما معرفی خواهیم کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ردیاب‌ها در ادامه با ما همراه باشید.

 

ردیاب چیست؟

آنچه که در زبان عامه ردیاب نامیده می‌شود در حقیقت «سامانه موقعیت‌یاب جهانی» و یا همان GPS است. به نقل از ویکی‌پدیا فارسی سامانهٔ موقعیت‌یابی جهانی منظومه‌ای متشکل از ۲۴ ماهواره است که زمین را دور می‌زند. راکت‌های کوچکی نیز ماهواره‌ها را در مسیر صحیح نگاه می‌دارد. به این ماهواره‌ها نوستار گفته می‌شود. جهت شناسایی موقعیت جغرافیایی آن‌ها بین ۱۰ تا ۱۰۰ متر امکان‌پذیر می‌سازد. این ماهواره‌ها از محاسبات ریاضی ساده‌ای برای پخش اطلاعات استفاده می‌کنند که به عنوان طول و عرض و ارتفاع جغرافیایی، توسط گیرنده‌های زمین ترجمه شده‌اند.

مدار GPS دور زمین

گیرنده‌های زمین دقیقا همان دستگاه‌هایی هستند که تحت نام ردیاب و GPS و… در بازار فروخته می‌شوند. نسخه‌ای دیگر از همین دستگاه‌ها به صورت فشرده در موبایل‌ها، قلاده‌های هوشمند حیوانات خانگی، وسایل نقلیه و… موجود است.

پروژه جی پی اس در سال ۱۹۷۳ و توسط ایالات متحده، برای غلبه بر محدودیت‌های سیستم‌های موقعیت یابی پیشین شروع شد. وزارت دفاع آمریکا سیستمی را توسعه داد که به شکل پیش فرض ۲۴ ماهواره را به کار می‌برد. طراحی و توسعه و پشتیبانی این سیستم بر عهده وزارت دفاع ایالات متحده است.

ردیاب ارتش ایالات متحده آمریکا

اولین ماهواره جی‌پی‌اس در سال ۱۹۷۸ با موفقیت به فضا پرتاب شد. هدف اصلی و اولیه از طراحی جی‌پی‌اس، اهداف نظامی بوده، اما از سال ۱۹۸۰ به بعد برای استفاده‌های غیرنظامی نیز در دسترس قرار گرفت. این سیستم در سال ۱۹۹۵ و با تکمیل تعداد ماهواره‌ها به توان پیش بینی شده نهایی خود دست یافت.

 

دقت اندازه‌گیری

دستگاه‌های جی پی اس انواع و مدل‌های گوناگونی دارند و در وسایل مختلفی استفاده می‌شوند؛ ولی یکی از جاهایی که بیشتر در آن استفاده می‌شود گوشی‌های موبایل است که دقت آن در شرایط مختلف متفاوت است. به عنوان مثال:

فضای باز = بین ۳ تا ۷ متر

داخل ماشین = ۵ تا ۱۰ متر

داخل خانه ۲ طبقه = ۲۰ تا ۵۰ متر

داخل آپارتمان = ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ متر و در شرایطی قطع

در جنگل = ۱۰۰ تا ۲۰۰ متر

داخل هواپیما = ۵۰ متر در شرایطی قطع نصفی

دم پنجره داخل هواپیما = ۱۵ تا ۳۰ متر

داخل تونل = قطع کامل

بر پشت بام آپارتمان = ۲ تا ۴ متر

زیر پل‌ها = قطع کامل

 

در زندگی روزمره ردیاب‌ها در کجا مورد استفاده قرار می‌گیرند؟

همانطوری که گفته شد امروزه GPS و انواع ردیاب‌ها تقریبا در همه جای زندگی روزمره انسان‌ها دارای نقش پر رنگی هستند. در ادامه و به صورت عنوان وار به تعدادی از این ویژگی‌ها اشاره خواهیم کرد.

اغلب دزدگیرهای خودرو مدرن از GPS به منظور ردیابی سارق احتمالی و همینطور خدمات کمک اضطراری (SOS) استفاده می‌کنند.

صاحبان حیوانات خانگی با استفاده از قلاده‌های دارای ردیاب هر لحظه می‌توانند محل حضور حیوان خانگی خود را بر روی نقشه مشاهده کنند. همینطور در صورت سرقت آن حیوان بلافاصله از محل حضور سارق مطلع خواهند شد.

ردیاب حیوانات خانگی

GPS به کودکان و سالمندان آلزایمری کمک می‌کند تا در کنار خانواده خود بمانند و به طور ناخواسته از کنار خانواده دور نشوند و خود را در موقعیت‌های خطرناک قرار ندهند.

ابزارهای GPS ای به آنالیزورهای تیم‌های ورزشی کمک می‌کند تا میزان دوندگی هر یک از بازیکنان را توسط نرم‌افزارهای مخصوص محاسبه کنند.

GPS ورزشی

جی پی اس با صاحبان مشاغل این امکان را می‌دهد که خودروهای پخش و بازاریاب‌های خود را کنترل کنند.

مثال‌های فوق تنها بخش اندکی از کاربردهای روزانه ردیاب در زندگی روزمره انسان‌ها بودند. با درک عملکرد GPS می‌توان برای آن ده‌ها کاربرد مختلف را در زندگی روزانه متصور شد.

 

انواع ردیاب موجود در بازار ایران

حال که با عملکرد ردیاب‌ها و نقش گسترده آن‌ها در زندگی روزمره آشنا شدید وقت آن رسیده است که تعدادی از بهترین ردیاب‌های موجود در بازار ایران را با کاربردهای گوناگون بشناسید.

 

ردیاب جی پی اس دار حیوانات – Pet GPS Tracker

این ردیاب قلاده‌ای به شما کمک می‌کند که در کوتاه‌ترین زمان ممکن حیوان خانگی خود را بر روی نقشه پیدا کنید. با استفاده از این مدل از ردیاب حیوان خانگی شما تحت هیچ شرایط گم نخواهد شد.ردیاب حیوانات خانگی

شما می‌توانید این ردیاب را از صفحه خرید ردیاب حیوانات فروشگاه اینترنتی دوبال خریداری کنید.

 

ردیاب شخصی ام تی ۹۰

این ردیاب بهترین ردیاب موجود در بازار ایران برای ردیابی کودکان و سالمندان و بیماران آلزایمری است.

ردیاب کودکان و سالمندان

شما می‌توانید این ردیاب را از صفحه خرید ردیاب شخصی ام تی ۹۰ فروشگاه اینترنتی دوبال خریداری کنید.

ردیاب خودرو TC-202

این ردیاب بهترین ردیاب ماشین ایران و جهان است. این ردیاب که در عین حال همانند یک دزدگیر عمل می‌کند دارای ده‌ها امکان فوق العاده و تخصصی است که ذکر آن‌ها در این مقاله نمی‌گنجد.

ردیاب ماشین

شما می‌توانید به صفحه ردیاب TC-202 در فروشگاه اینترنتی دوبال مراجعه کرده و ویژگی‌های منحصر به فرد این محصول را مطالعه کنید.

ردیاب انفرادی TK-Star

این احتمال وجود دارد که قبل از خواندن این مثاله نیز اسم TK-Star را شنیده باشید. این ردیاب بهترین ردیاب شخصی جهان است. از مهم‌ترین ویژگی این ردیاب می‌توان به ضد آب بودن آن اشاره کرد.

ردیاب شخصی tk-star

به منظور کسب اطلاعات بیشتر و یا خرید این محصول می‌توانید به صفحه ردیاب TK-Star در فروشگاه اینترنتی دوبال مراجعه کنید.

 

سایر ردیاب‌ها شاخص بازار

تعداد زیادی از ردیاب‌های مطرح بازار در لیست فوق نیامدند. برای مشاهده این ردیاب‌ها می‌توانید به صفحه ردیاب‌ها در فروشگاه اینترنتی دوبال مراجعه کنید.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.